День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Календар подій

     18 травня відзначається День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу та День боротьби за права кримськотатарського народу. Сьогодні виповнюється 76 років від часу депортації радянським режимом кримських татар з їх історичної батьківщини – Криму.
     18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар, в результаті якої було виселено 180 014 осіб. Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. У цей день – День боротьби за права кримськотатарського народу – вшановуємо пам’ять жертв цього злочину.


     Після депортації радянський режим вдався до нівелювання історичної пам’яті про кримську державність та кримських татар. 25 червня 1946 року Крим був позбавлений статусу автономії та перетворений на звичайну область РРФСР, а протягом наступних двох років понад 80% оригінальної кримської топоніміки було замінено на стандартні радянські назви.
     У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною.

     12 листопада 2015 року Верховна рада України визнала депортацію з Криму у 1944 році геноцидом кримських татар і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Більш детальну інформацію можна подивитись на урядовому порталі.

Пропонуємо подивитись тематичний художній фільм “Хайтарма”: