Освіта на карантині: ключові зміни

Без рубрики

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ

До кінця карантину навчання відбувається лише дистанційно. Виконання освітньої програми і навчального плану, а також структура і форми дистанційного навчання є внутрішніми питаннями кожної школи, її педради, завданням педагогічних працівників.

Дистанційне навчання можна організувати за допомогою поєднання:

  • онлайн-занять через Zoom, Skype, Google Hangouts;
  • безкоштовних вебсервісів та платформ, наприклад, Google Classroom, Moodle, Microsoft Teams;
  • заздалегідь записаних відеоуроків від учителя чи із зовнішніх освітніх ресурсів; 
  • перегляду телеуроків проєкту «Всеукраїнська школа онлайн».

Які платформи використовувати для дистанційного навчання – вирішують школи і педагоги, зважаючи на технічні можливості – свої та учнів. МОН не надає конкретних рекомендацій користуватись тими чи іншими ресурсами. 

Виставити оцінки і заповнити класний журнал можна буде після карантину, коли вчителі з учнями повернуться до школи, або вносити їх в електронний журнал, якщо такий є. При цьому вчитель може використовувати нотатки про успіхи учнів, які він робив під час дистанційного навчання. 

МОН не проводитиме загальнонаціональну перевірку знань, здобутих під час карантину. Документ, в якому МОН нібито передбачало таку перевірку і який було розповсюджено у квітні, – фейк.


 ВСЕУКРАЇНСЬКА ШКОЛА ОНЛАЙН
 

6 квітня стартувала “Всеукраїнська школа онлайн” – трансляція уроків для для учнів 5-11 класів на карантині. Їх можна переглядати на YouTube-каналі МОН та ще на 15 телеканалах і медіаресурсах. 

Уроки проходять щодня з понеділка по п’ятницю щонайменше до кінця карантину. Кожного дня вони починаються о 10:00. Перед початком навчального тижня ми публікуємо детальний розклад занять на сайті та Facebook-сторінці МОН.

“Всеукраїнська школа онлайн” – це уроки з української мови, української літератури, 
історії України, всесвітньої історії, англійської мови, фізики, алгебри, геометрії, географії, хімії та біології. На YouTube-каналі МОН уроки публікуються і зберігаються в окремих списках відтворення для кожного класу:


ОЦІНЮВАННЯ

В умовах карантину підсумкове оцінювання може здійснюватись віддалено для всіх учнів включно з тими, що здобувають освіту за однією з індивідуальних форм. Докладніше про це можна дізнатись у листі-роз’ясненні МОН. Зокрема, у ньому йдеться про особливості:

  • поточного, формувального та підсумкового оцінювання,
  • оцінювання учнів 1-2-х класів та 3-х пілотних класів НУШ,
  • підсумкового оцінювання учнів, які навчаються за індивідуальною формою.

ЗАВЕРШЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО РОКУ
 
Навчальний рік у всіх школах завершиться до 1 липня для всіх, окрім випускників. Важливе завдання – зберегти структуру навчального року.
 

Після карантину має відбутись коригуюче навчання. Повернувшись до школи, вчитель з’ясовує, які прогалини існують у знаннях учнів, обирає стратегії та методи, щоб ще раз повернутися до вивченого і задовольнити освітні потреби більшості учнів класу. Якщо карантин завершиться до 1 тижня червня, коригуюче навчання почнеться одразу після карантину, якщо до 1 серпня – на початку навчального року 2020/2021.

Учні отримають свідоцтво про освіту своєчасно, оскільки весь процес замовлення відбувається електронно. Оформлення свідоцтв про здобуття базової середньої освіти, свідоцтв досягнень, табелів навчальних досягнень учнів має бути завершено до 15 червня 2020 року. 


ЗНО І ДПА
 
Зовнішнє незалежне оцінювання  відбудеться за будь-яких обставин. Дата його проведення залежить від кінця карантину.
 

Додатковий період реєстрації на додаткову сесію ЗНО для окремих категорій осіб триватиме з 25 травня до 9 червня. Через карантин може бути уточнено категорії осіб, які матимуть можливість скористатись додатковим періодом реєстрації. Графік самої додаткової сесії ЗНО буде оприлюднено до 22 травня.

Дати пробного ЗНО також залежать від тривалості карантину, як видно з інфографіки. Зараз учасники пробного ЗНО можуть готуватись до нього: в їхніх особистих кабінетах розміщено матеріали, які допоможуть краще підготуватись до тестування.

Учні 4-х та 9-х класів не складають державну підсумкову атестацію у навчальному році 2019/2020 через епідеміологічну ситуацію в Україні. У відповідних документах робиться запис “звільнений(а)”.

ДПА в 11-х класах відбудеться у форматі ЗНО. 


ЗАРАХУВАННЯ ДО 1 КЛАСУ

Через карантин школа може приймати документи для зарахування до першого класу в режимі онлайн або після карантину. Рішення про формат прийому документів приймає засновник школи, а термін прийому документів визначають органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади.

Нагадуємо, що під час зарахування до початкової школи заборонено проводити будь-які конкурси, які визначають знання чи компетенції дітей. Це допустимо лише у випадку приватних та спеціалізованих закладів.


ПЕРЕВЕДЕННЯ У 5 КЛАС

Закон “Про повну загальну середню освіту” забезпечує рівний доступ до освіти, зокрема – зарахування до гімназії без проведення конкурсу, крім визначених законодавством випадків.

Зарахування дітей для здобуття базової середньої освіти може здійснюватися на конкурсних засадах, якщо це не порушує право на продовження навчання в закладі тих учнів, які здобули в ньому початкову освіту. Також – за умови, що кількість поданих заяв про зарахування перевищує кількість вільних місць у класах.

“Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти” (доступний за посиланням) передбачає дві моделі зарахування до 5 класу:

  • якщо заклад забезпечує здобуття початкової освіти, то конкурсний відбір можливий на вільні місця лише у разі створення додаткового 5 класу;
  • якщо заклад не забезпечує здобуття початкової освіти, то конкурсний відбір організовується та проводиться відповідно до Порядку зарахування.

Докладніше про переведення до 5 класу можна дізнатись тут, про особливості подання в умовах карантину документів, необхідних для зарахування, – за цим посиланням