Допомога при зимових травмах

Медична служба

ПАМ’ЯТКА
Допомога при зимових травмах

Низька температура, ожеледиця, бурульки – все це може стати причиною травмування дитини взимку.
До травмувань можуть призвести і приховані у снігу гострі предмети – гілки, металеві предмети, скло тощо. Через це після того, як дитина повертається з прогулянки, варто завжди перевіряти наявність на її тілі дрібних поранень та, помітивши їх, оброблювати антисептиком.

При переохолодженні

• Якщо дитина довго перебувала на морозі та існує ризик переохолодження, слід перенести її до теплого приміщення.
     • Потім слід замінити мокрий одяг дитини сухим і добре закутати її в теплу ковдру.

• Не слід намагатися швидко зігріти дитину – набирати гарячу воду у ванну чи заводити дитину у гарячій душ, інтенсивно розтирати її чи обкладати грілками. Такі дії можуть спричинити порушення серцевого ритму та внутрішньої кровотечі.
     • Слід дати дитині теплий напій.
     • Важливо обстежити ніс, вуха, кінцівки дитини. Якщо помітні ознаки обмороження, слід надати відповідну першу допомогу.
     • Як дитина непритомна, слід перевірити, чи вона дихає та чи є в неї пульс. Якщо дихання та пульс відсутні, слід терміново розпочати серцево – легеневу реанімацію.

За підозри переламу кінцівки

• Слід провести іммобілізацію – закріпити кінцівку як мінімум у двох суглобах, вище та нижче травмованого місця.
     • Прикласти до травмованого місця щось холодне.
     • У разі кровотечі слід накласти дитині джгут (міцно затягнути кінцівку, наприклад, ременем), накласти тугу пов’язку. Аби вивільнити травмовану кінцівку, слід розрізати рукав чи штанину ножицями, адже зняти одяг з травмованої кінцівки, як правило, складно.
     • Слід транспортувати потерпілу дитину до теплого приміщення. Якщо дитина мала та пошкодила одну чи обидві верхні кінцівки, її можна нести на руках. Якщо дитина не може йти, слід сконструювати носилки з тих матеріалів, що є поряд.
     • За підозри травмування спини або шиї важливо покласти потерпілу дитину на тверду поверхню та зафіксувати її шию щільним коміром.
     • Транспортувавши дитину до теплого приміщення, слід дати їй теплий напій і знеболювальний засіб. Потім огледіти місцем травмування. Якщо є садна, кровотеча – накласти пов’язку. Якщо є ознаки обмороження – надати відповідну першу допомогу.
     • Після виконання дій слід викликати лікаря.

У разі травмування голови

• Щороку бурульки, що падають, як правило, з дахів домів, становлять смертельну небезпеку для життя. На складність травми безпосередньо впливають маса льоду, що впав, та висота падіння. Так, при падінні бурульки найчастіше фіксують травму голови – від легкого забиття до тяжких черепно – мозкових травм.
     • Якщо дитина притомна, слід відвести її до приміщення, вкласти на ліжко чи диван, оцінити характер зовнішніх ушкоджень. Потім – обробити садно антисептиком і накласти на нього пов’язку.
     • Якщо дитина непритомна, слід негайно викликати швидку. До прибуття швидкої не можна рухати дитину, адже у неї може бути травмовано шийний відділ хребта. Слід вкрити потерпілу дитину ковдрою, стежити за її диханням і пульсом.
При появі кровотечі слід накласти пов’язку, при блюванні – повернути голову дитини набік, аби вона уникла задухи.

При незначних травмах

Узимку діти нерідко травмуються через вкриті снігом гострі предмети – скло, гілки, металеві предмети. Від сильних подряпин зазвичай рятує одяг, проте загострені предмети можуть пошкодити шкірний покрив і без розриву одягу, що буває при швидкому ударі. У такому випадку одяг зминається, а шкіру ушкоджує предмет, що ніби «загорнутий» у тканину одягу. Саме тому навіть при непошкодженому одязі слід переконатися у відсутності ушкодження шкіри дитини.
     • Поширена дитяча забава – облизувати металеві предмети на морозі – може призвести до травмування. Якщо язик дитини прилип до поверхні, дитині ні в якому разі не можна робити різких рухів. При різкому русі тонкий та ніжний слизовий покрив залишається на металі, починається кровотеча, а потім протягом кількох днів триває болісне загоєння рани.
     • Слід вмовити дитину потерпіти, не рухати головою, аби уникнути більшого травмування. Потім – полити язик дитини ледь теплою (аби уникнути опіків) водою.

Аптечка для надання допомоги при зимових травмах

• Для надання допомоги при зимових травмах у аптечці мають бути:
– перев’язувальний матеріал (бинти стерильні та еластичні, стерильні серветки, котушка пластиру, бактерицидний лейкопластир);
– антисептики (розчин перекису водню, зеленки);
– знеболювальні засоби;
– судинорозширювальні засоби;
– матеріал для накладання шини.